Co je to SOM?

SOM je Seniorátní Odbor Mládeže, který připravuje akce pro (nejen evangelické) mládežníky Chrudimského seniorátu. Jedná se o zřízení Českobratrské církve evangelické. SOM připravuje akce jako jsou Seniorátní mládeže, Seniorátní dny mládeže, florbal a další akce, které jsou většinou určeny pro mladé lidi v seniorátu. SOM také pomáhá při průběhu Čáslavského hudebního festivalu v Čáslavi.

A kdo je vlastně v SOMu?

Sedm lidí, kteří jsou zvoleni z řad mládeže vždy na dva roky. Poslední volby do SOMu proběhly v listopadu 2017 v Hradišti u Nasavrk, další volby by měly být na podzim 2019.

Jakub Trusina (předseda)

Jsem v SOMu už od roku 2011, momentálně jsem i jeho předsedou. Na Jaderce (ČVUT) studuju obor Aplikované matematicko-stochastické metody, kde se věnuji vývoji statistických metod pro zpracování dat z High energy physics experimentů. Příští rok v tom plánuju pokračovat v rámci doktorského studia. Mám rád hudbu a film. Proto také občas hraju na kytaru a klarinet nebo s Čáslavskou filmově-divadelní skupinou připravujeme každoročně představení. Je těžké určit mou nejoblíbenější píseň ze Svítáku. Od malička mám rád písně Beranů, takže asi všechny, které se dostaly do toho Svítáku dostaly, nebo třeba Ó hlavo plná trýzně.

Sára Brandová (místopředsedkyně)

Do SOMu jsem se dostala neplánovaně na podzim 2015, ale dost brzo mě to celé nadchlo a bylo mi líto, že jsem se tomu nezačala věnovat už mnohem dřív. Na starost mám vytváření plakátů a péči o peníze. V nesomím životě studuji architekturu, nejčastěji se pohybuji mezi Pardubicemi, Prahou a Libercem. Ráda kreslím, ráda cestuji vlakem a ještě raději hladím naši kočku.

Michal Branda (Farář pro mládež)

Mám rád rána. První nadechnutí venkovního vzduchu. Plánování. Těšení se na den. Otevřené okno. Sametovou hebkost vody. Ještě mám čas a můžu si číst. Naděje. První doušek čaje. Kočka běží s myší v hubě. Poslední opravy textu. První pozdravy, úsměvy. Společná písnička. Svět se probouzí…

Eliška Bubíková

Jsem v SOMu druhé volební období. Studuji evangelickou teologii na ETF UK. Ráda trávím čas se svými přáteli, na což poukazuje můj oblíbený citát mé snad nejoblíbenější spisovatelky Jane Austenové: „Není nic, co bych neudělala pro ty, kteří jsou mými skutečnými přáteli. Nemám snahu mít ráda lidi jen napůl, není to má povaha.“ I když nemám čakry, jediný sport, kterému se pravidelněji věnuji, je jóga. Jednou bych si chtěla pořídit vlastní kočku.

Anežka Tefrová

Jsem Anežka a pocházím z malého lozického sboru. V SOMu jsem sice teprve rok, ale na mládežnické akce jsem jezdila už dlouho předtím, než jsem byla zvolena. Díky úžasné atmosféře, kterou okruh přátel dokáže vytvořit, jsem si akce obrovsky oblíbila a současná práce s mládeží mě moc baví. Momentálně mi víc času, než bych si přála, bere škola, chrudimský gympl, ale ve volných chvilkách se moc ráda věnuju zpívání, hraní na cello a klavír (ať už v kostele nebo jen tak pro radost), francouzštině a knížkám (nejlíp těm nepovinným). Moje plány do budoucna sice ještě nemají ostré obrysy, ale ráda bych šla studovat buď teologii nebo žurnalistiku v kombinaci s francouzštinou. Mezi moje oblíbené písničky ze Svítáku patří určitě Balada velkopáteční, Moc předivná nebo celá Truvérská mše.

Zuzana Skálová

V SOMu jsem už pátým rokem – to je od mých šestnácti. Pořádat akce a vymýšlet programy pro ostatní mě vždycky bavilo, nejen v rámci SOMu, ale taky třeba pro děti na táboře. S tím asi taky souvisí, že bych se chtěla stát učitelkou, už 3 roky studuji učitelství matematiky a deskriptivní geometrie. Mimo to trávím hodně času v kavárně, kde pracuji. Ráda luštím sudoku, jím tousty z Libeřských lahůdek, snažím se občas chodit plavat a taky až příliš často navštěvuji všechny možné pražské secondhandy.

Olda Holinka

Studuji ilustraci na Západočeské univerzitě v Plzni na fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. V somu dělám plakátky na akce. Střídáme se se Sárou Brandovou. Dále dělám seznamovací hry, občas něco v kuchyni a závěrečné úklidy po akcích. Stálou funkci nemám.
Ze svítáku si rád zazpívám třeba 37 Čest dej, 286 Rok za rokem nebo 24 Boj na zemi.

Míša Sáblíková

Ahoj, jsem Míša Sablíková a jsem součástí chrudimského SOMu. Poprvé jsem byla zvolena v roce 2017. Jeden z mých úkolů je na naše akce vozit lékárničku, ale co si budem, moc často si na nevzpomenu. Snažím se, aby na mládežích byla příjemná atmosféra nejenom díky zpívání, které hodně prosazuji. Studuji totiž zpěv na Konzervatoři Pardubice. Velmi mne to baví, a doufám, že mně hudba v budoucnu bude živit. Na akce se také snažím vozit příčnou flétnu a ukulele.
Ze Svítá mám poslední dobou velmi oblíbenou písničku číslo 28 Celé věky čekaly. Moc lidí ji nezná a to je škoda.
Na všech našich akcích mám nejraději společné chvíle, které prožívám s přátely. Mezi lidmi se cítím nejlépe.